TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ TARSUS ŞUBESİ YEENİ YIL MESAJI

31 Ara 2021
35 defa

ÖMER KURNAZ: EMEKLİLER DE MÜJDE BEKLİYOR

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yeni yıl nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında, dünyanın ve Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini ve en büyük fedakârlığı emeklilerimizin gösterdiğini belirterek; “Emekli aylıkları hesaplanma sistemi nedeniyle, 2000 sonrasında emekli aylıkları düşük kalmıştır. 2021 yılında yaşanan yüksek fiyat artışları karşısında emeklilerin geçim koşulları zorlaşmış; mutfak harcamaları ve konut giderleri ödenemez bir duruma gelmiştir. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 artışla, çalışanların ücretlerinde önemli iyileştirmeler yapılmıştır. Benzer düzenlemelerin, emekli aylıkları için de yapılması, emeklilerimizi bu zorlu süreçte rahatlatacaktır. Emekli zamları belirlenirken, yüksek olan gruplara yüzdeli, emekli aylıkları açlık sınırının altında kalanlara ise, seyyanen zam yapılmalıdır” dedi.

Kurnaz mesajında, emeklilerimizin ve milletimizin 2022 yılının sağlık ve huzur içinde geçmesini temenni ederek, şu görüşlere yer verdi.

“Emekli aylıklarındaki kayıp karşısında en az aylık ödemesi adı altında bir uygulama getirilmiş olunmasına rağmen, tam bir çözüm olmamıştır. Bu nedenle, gerçekçi bir taban emekli aylık bağlama oranı belirlenmelidir. Yüzde 35 alt sınır emekli aylığı bağlama oranı çok yetersiz kaldığından, en az yüzde 70 olmalıdır.

İntibak, öncelikli talebimizdir. 6283 sayılı Kanunla, 2000 öncesi emeklilerin intibakı 2013 yılından itibaren yapılmış ve intibak farkları emekli aylıklarına ilave edilmiştir. Eşitliğin sağlanması için 2000 sonrası emeklilerin de intibakı yapılmalıdır. İntibak bir zam değil, aynı prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı eşit emeklilerin aylıklarının eşitlenmesidir.

Harcamalarda yüzde 8-18 arasında KDV ödeniyor. 2022 itibariyle çalışanların asgari geçim indirimi kaldırıldı ve asgari ücretten vergi alınmaması çok yerinde bir karardır. Emeklilerimiz için de vergi muafiyeti olan yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme oranları, yüzde 10 olmalıdır.

Emeklilerimiz çalıştıkları yıllarda yüzde 12 genel sağlık sigortası primi ödemiştir. Sağlık hizmeti alan emeklilerimiz için bir ekonomik yük olan katkı payları kaldırılmalıdır.”

Öğeyi Oyla
(0 oy)