ÖMER KURNAZ: EMEKLİLER İYİLEŞTİRME BEKLİYOR!

05 Ara 2021
59 defa

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yüksek enflasyon karşısında emeklilerimize yüzdeli zam yerine, seyyanen zammın yapılmasını talep eden basın açıklaması yaptı. Kurnaz, emekli aylıklarının yüzde 90’nın 1.500-2.500 TL arasında olduğunu belirterek, yüzdeli zam düşük kalacağından seyyanen zam yapılmasını istedi.

Asgari ücretle, asgari emekli aylıkların eşitlenmesinin bir beklentiye dönüştüğünü belirten Kurnaz, TÜFE hesaplamasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu.

“TÜİK, açıkladığı verilerle gerçeklikten uzak kalmış ve piyasa koşullarıyla bağdaşmayan oranlar açıklamıştır. Aylık %3.51, yıllık %21.31 olarak açıklanan enflasyon, emeklimize yapılacak olan zamları küçültmektedir. Sosyal güvenlik, yoksullukla mücadele de en temel araç olmasına rağmen, emekli aylıklarının giderek alım gücü azalmaktadır.

TÜİK’in enflasyon verilerini ele aldığı kalemlerdeki ve hesaplama metotlarında yaptığı değişikliklerle, enflasyon verileri gerçeklikten uzak kalmıştır. TÜİK, kendi verileriyle çarşı-Pazar verilerini kıyasladığında, TÜFE oranlarının güven vermediği net bir şekilde görülecektir. Doğru enflasyon için emeklinin mutfak harcamalarına, yakıt, elektrik, su ve kira giderlerine bakıldığında, açıklanan enflasyon rakamının güven vermediği net bir şekilde görülecektir. Vatandaşlarımızın çoğunlukla tükettiği ürünlerden oluşturulacak ana grup ve madde listesinin oluşturulması ve bu liste ile enflasyon araştırılmasının yapılmasını talep ediyoruz.”

 

 

KASIM 2021 TÜFE ARTIŞI ARTIŞLARI

 

ORAN (%)

 

KASIM AYI  TÜFE ORANI

 

3,51

 

İKİ AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ORANI

 

5,99

 

ÜÇ AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ARTIŞ ORANI

 

7,32

 

DÖRT AY ÖNCESİNE GÖRE  TÜFE ARTIŞ ORANI

 

8,52

 

BEŞ AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ARTIŞ ORANI

 

10,48

 

ALTI AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ARTIŞ ORANI

 

12,62

 

BİR ÖNCEKİ YILIN ARALIK AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

19,82

 

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

21,31

 

ON İKİ AYLIK ORTALAMALARA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

17,71

Öğeyi Oyla
(0 oy)