1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

01 Eki 2021
23 defa

Yaşlanan nüfus için sosyal koruma ve uzun süreli bakıma dair bilincin çoğalması amacıyla 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ilan edilmiştir.

Dünya nüfusu her geçen gün yaşlanmaktadır. Alınan önlemlerin yetersizliğinden dolayı da yaşlı bakımı evrensel bir sorun oluşturmaktadır. Dünya üzerinde yaşlı insanlara uzun süreli bakım sağlayan sayılı ülke vardır. Danimarka, vatandaşlarının uzun süreli bakıma tam yasal erişiminin olduğu dünyadaki çok az ülkeden bir tanesidir.

Gelişmekte olan ülkelerde, uzun süreli bakım hizmetleri şu anda yok denecek kadar azdır. Bugün her 20 kişiden 1'i 70 yaşındadır. Dünya’da 70 yaşın üzerindeki insan sayısının da 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 10'una yükselmesi bekleniyor. Sosyal koruma; yaşlıların refahını, onurunu ve haklarını sağlamanın yanı sıra ailelerini de desteklemenin anahtarıdır. Emekli maaşlarına ek olarak, yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli ve uzun süreli bakıma daha iyi erişimin sağlanması gerekmektedir.

Bugün alınacak önemlerle, 2030 yılına kadar, uzun süreli bakım sektörü dünyada 30 milyona yakın ek iş yaratılabilir. Ülkeler mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlardan kaçamazlar ancak bu zorlukları fırsata çevirebilirler.

Son Düzenlenme Cuma, 01 Ekim 2021 16:15
Öğeyi Oyla
(0 oy)