2021 AĞUSTOS AYINDA GIDA MADDELERİNDE EN YÜKSEK ARTIŞ GÖRÜLDÜ

03 Eyl 2021
71 defa

 

TÜİK tarafından 2021 Ağustos tüketici fiyat artışı, %1,12 açıklanmıştır.  Emeklilerimizi ilgilendiren son iki ayda (Temmuz/Ağustos) tüfe artışı, % 2,94 olmuştur.

Ağustos ayında en yüksek artışın % 3,18 ile gıda maddelerinde görülmüştür. Mutfak ve konut harcamalarındaki giderler, emeklinin bütçesini sarsmaya devam ediyor. Emeklilerimizin en büyük giderini oluşturan gıda maddelerinde yıllık artışın % 29’a yükselmesi, emekli aylıklarına yapılan zamların yetersiz kaldığının da bir göstergesidir.

415 madde üzerinden yapılan genel enflasyon hesaplamasıyla tüfe oranları küçültülmekte ve emeklilerimiz yoksullaştırılmaktadır. Emekli aylıklarına tüfe oranlarına göre yapılan zamların koruyucu hiçbir özelliği kalmamıştır. Yüzdeli zamlar, emekli aylıkları düşük olan emeklilerimize getirisi de çok sınırlı kaldığından, SEYYANEN zamların yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu gerçeği Hükümet görmeli ve emekli aylıklarında iyileştirmelere gitmelidir.  

Enflasyon, alım gücünü düşürdüğü gibi, faiz ve para politikaları üzerinde baskı oluşturmakta, işsizlik ve yoksulluk ile mücadelede en büyük engel olmaktadır.

 

 

 

AĞUSTOS 2021 TÜFE ARTIŞINA GÖRE ENFLASYON ORANLARI

 

(%)

 

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

1,12

 

İKİ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

2,94

 

ÜÇ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

4.94

 

DÖRT AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

5.88

 

BEŞ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

7.65

 

ALTI AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

8.81

 

BİR ÖNCEKİ YILIN ARALIK AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

11.65

 

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

19.25

Kaynak: TÜİK

             

Öğeyi Oyla
(0 oy)