Haberler

Haberler (53)

2022 yılı emekli zamları açıklandı. Memur emeklileri kamu sözleşmesine göre zam alırken, işçi ve esnaf emeklileri ise, altı allık TÜFE oranına göre artış uygulanacak.

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan en son kararlara göre, memur emeklilerine yüzde 30,5; SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ise yüzde 25,48 artış yansıtılacak.

1 milyon 600 SSK ve BAĞ-KUR’dan aylık alan emeklilerin aylıkları 2.500 TL’nin altında kaldığından, 2022 itibariyle bu kapsamda olan emeklilere 2.500 TL en az aylık ödemesi yapılacaktır. Bu kapsamda olan emeklilerin kendi aylıklarına yapılacak zamlarla birlikte 2.500 TL’ye gelene kadar bu tutar ödenecektir.

Örnek; bir emeklinin kendi aylığı 1850 TL. Yüzde 25,48 zam bu aylığa yapılacak ve 2022 itibariyle esas aylık2.321 TL’ye yükselecek ve bu emeklimize 2.500 TL ödenecektir. Temmuz ayında 2.321 TL aylığa zam yapılacak ve 2.500 TL’nin altında kalırsa, 2.500 TL ödenmeye devam edilecektir. Sistem, bu şekilde işleyecektir. Aslında, 2.500 TL taban aylık olarak benimsenmesi ve zamların bu tutara yapılması gerekirdi.

Yüzdeli zamlar, yüksek aylık alanlar için daha avantajlı olmaktadır. Bu nedenle, emekli aylıkları düşük olanlar için önce gerçekçi bir asgari emekli aylığı belirlenmeli ve seyyanen zam yapılarak bu kapsamda olan emeklilerimizin geçim zorluklarına yardımcı olunmalıdır. Son emekli aylığı zamlarında, bu gerçek dikkate alınmadığından, emeklilerimize beklentilerin altında zam yapılmıştır.

Emeklilerin kendi içindeki eşitsizliklerinin düzeltilmesi ve intibak yapılarak emeklilerimize hak ettikleri aylığın ödenmesi, sosyal güvenliğin bir yükümlülüğü olarak değerlendirilmelidir.  

Emeklisini mutlu etmeyen ülkeler, geleceğe güvenle bakamaz.  

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık ayı tüketici fiyat artışını yüzde 13,58 olarak açıkladı. Yıllık tüketici fiyat artışı ise, yüzde 36,08 olarak hesaplandı. İşçi ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına 2022 yılı birinci altı ayda yüzde 25,48 zam uygulanacak.

Memur emeklilerine ise, kamu toplu sözleşme hükümlerine göre belirlenecek. Buna göre, memur emeklileri Temmuz ayında toplu sözleşme zammı olan yüzde 3 zam, yüzde 25,48 altı aylık TÜFE artışına göre yüzde 22,48 enflasyon farkı alacak ve üzerine 2022 birinci altı ay yüzde 5 zam ilave edildiğinden, 2022 yılı birinci altı ayda yüzde 27,48 artış emekli aylıklarına uygulanacak.

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine altı aylık TÜFE artışı uygulanırken, memur emeklilerine kamu toplu sözleşme hükümlerine göre artış yapılmasını, emekliler arasında eşitliğin sağlanamadığının da bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz.

Sosyal güvenlik sistemimizin farklı zam uygulamaları, emekli zamlarında farklı artışları öngörmesine çözüm getirilmeli, emekliler arasında eşitliği sağlayacak değişikliklere gidilmelidir.

Cumhurbaşkanı’nın, emekli zamlarına ilişkin yeni bir değerlendirme yapması bekleniyor. Özellikle de asgari emekli aylıkların iyileştirilmesi ve aylık seviyelerine göre seyyanen zam yapılması, az da olsa düşük aylık alan emeklilerimiz için bir rahatlama olacaktır. 

 

ÖMER KURNAZ: EMEKLİLER DE MÜJDE BEKLİYOR

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yeni yıl nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında, dünyanın ve Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini ve en büyük fedakârlığı emeklilerimizin gösterdiğini belirterek; “Emekli aylıkları hesaplanma sistemi nedeniyle, 2000 sonrasında emekli aylıkları düşük kalmıştır. 2021 yılında yaşanan yüksek fiyat artışları karşısında emeklilerin geçim koşulları zorlaşmış; mutfak harcamaları ve konut giderleri ödenemez bir duruma gelmiştir. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 artışla, çalışanların ücretlerinde önemli iyileştirmeler yapılmıştır. Benzer düzenlemelerin, emekli aylıkları için de yapılması, emeklilerimizi bu zorlu süreçte rahatlatacaktır. Emekli zamları belirlenirken, yüksek olan gruplara yüzdeli, emekli aylıkları açlık sınırının altında kalanlara ise, seyyanen zam yapılmalıdır” dedi.

Kurnaz mesajında, emeklilerimizin ve milletimizin 2022 yılının sağlık ve huzur içinde geçmesini temenni ederek, şu görüşlere yer verdi.

“Emekli aylıklarındaki kayıp karşısında en az aylık ödemesi adı altında bir uygulama getirilmiş olunmasına rağmen, tam bir çözüm olmamıştır. Bu nedenle, gerçekçi bir taban emekli aylık bağlama oranı belirlenmelidir. Yüzde 35 alt sınır emekli aylığı bağlama oranı çok yetersiz kaldığından, en az yüzde 70 olmalıdır.

İntibak, öncelikli talebimizdir. 6283 sayılı Kanunla, 2000 öncesi emeklilerin intibakı 2013 yılından itibaren yapılmış ve intibak farkları emekli aylıklarına ilave edilmiştir. Eşitliğin sağlanması için 2000 sonrası emeklilerin de intibakı yapılmalıdır. İntibak bir zam değil, aynı prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı eşit emeklilerin aylıklarının eşitlenmesidir.

Harcamalarda yüzde 8-18 arasında KDV ödeniyor. 2022 itibariyle çalışanların asgari geçim indirimi kaldırıldı ve asgari ücretten vergi alınmaması çok yerinde bir karardır. Emeklilerimiz için de vergi muafiyeti olan yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme oranları, yüzde 10 olmalıdır.

Emeklilerimiz çalıştıkları yıllarda yüzde 12 genel sağlık sigortası primi ödemiştir. Sağlık hizmeti alan emeklilerimiz için bir ekonomik yük olan katkı payları kaldırılmalıdır.”

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yüksek enflasyon karşısında emeklilerimize yüzdeli zam yerine, seyyanen zammın yapılmasını talep eden basın açıklaması yaptı. Kurnaz, emekli aylıklarının yüzde 90’nın 1.500-2.500 TL arasında olduğunu belirterek, yüzdeli zam düşük kalacağından seyyanen zam yapılmasını istedi.

Asgari ücretle, asgari emekli aylıkların eşitlenmesinin bir beklentiye dönüştüğünü belirten Kurnaz, TÜFE hesaplamasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu.

“TÜİK, açıkladığı verilerle gerçeklikten uzak kalmış ve piyasa koşullarıyla bağdaşmayan oranlar açıklamıştır. Aylık %3.51, yıllık %21.31 olarak açıklanan enflasyon, emeklimize yapılacak olan zamları küçültmektedir. Sosyal güvenlik, yoksullukla mücadele de en temel araç olmasına rağmen, emekli aylıklarının giderek alım gücü azalmaktadır.

TÜİK’in enflasyon verilerini ele aldığı kalemlerdeki ve hesaplama metotlarında yaptığı değişikliklerle, enflasyon verileri gerçeklikten uzak kalmıştır. TÜİK, kendi verileriyle çarşı-Pazar verilerini kıyasladığında, TÜFE oranlarının güven vermediği net bir şekilde görülecektir. Doğru enflasyon için emeklinin mutfak harcamalarına, yakıt, elektrik, su ve kira giderlerine bakıldığında, açıklanan enflasyon rakamının güven vermediği net bir şekilde görülecektir. Vatandaşlarımızın çoğunlukla tükettiği ürünlerden oluşturulacak ana grup ve madde listesinin oluşturulması ve bu liste ile enflasyon araştırılmasının yapılmasını talep ediyoruz.”

 

 

KASIM 2021 TÜFE ARTIŞI ARTIŞLARI

 

ORAN (%)

 

KASIM AYI  TÜFE ORANI

 

3,51

 

İKİ AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ORANI

 

5,99

 

ÜÇ AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ARTIŞ ORANI

 

7,32

 

DÖRT AY ÖNCESİNE GÖRE  TÜFE ARTIŞ ORANI

 

8,52

 

BEŞ AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ARTIŞ ORANI

 

10,48

 

ALTI AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ARTIŞ ORANI

 

12,62

 

BİR ÖNCEKİ YILIN ARALIK AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

19,82

 

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

21,31

 

ON İKİ AYLIK ORTALAMALARA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

17,71

TÜİK, açıklamış olduğu ekim ayı enflasyon oranlarıyla ihtiyaç duyulan güveni yine sağlayamadı. Sağlanamayan bu güven ortamı, başta emekliler olmak üzere toplumun her kesiminin üzerine büyük bir yük olarak yüklenmektedir. Ortaya çıkan bu durumla birlikte düşürülen faizler ve dövizin sert tepkisi başta mutfak olmak üzere, ulaşım, sağlık, giyim, ısınma kalemlerinde de ciddi artışların yaşanmasına yol açmaktadır.

Son günlerde elektrik, doğalgaz ve yakıtlara gelen zamlardan sonra, enflasyon oranlarının önümüzdeki aylarda artışına devam edeceği açıkça görülebilmektedir. Kış aylarının çetin geçeceği bu dönemde, emeklilerimiz için çeşitli adımların atılması kaçınılmaz olmuştur.

Türkiye Emekliler Derneği olarak, yüzdeli artışlar nedeniyle enflasyona yenik düşen emekli maaşlarının, daha adil bir düzeye getirilmesi amacıyla;

  • SEYYANEN zamların yapılmasını,
  • Yakacak yardımlarının yapılması,
  • Emekli gıda destek paketinin hayata geçirilmesi,

gibi çeşitli destek uygulamalarının emeklilerimiz için hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

 

Kaynak: TUİK

 

 

 

 

 

TÜİK tarafından 2021 Eylül ayı tüketici fiyat artışı, %1,25 olarak açıklanmıştır.  Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık tüfe artışı %19,58’e yükselmiştir. Üç aylık (Temmuz-Ağustos-Eylül) TÜFE artışı ise, yüzde 4,23 olarak hesaplandı.

 

Aylık düşüş gösteren tek ana grup %0,16 ile giyim ve ayakkabı oldu. 2021 yılı Eylül ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, %5,15 ile eğitim, %3,33 ile ev eşyası ve %2,34 ile konut oldu.

 

Tarım ülkesi olan ülkemizde sebze fiyatlarında yükseliş devam etti. Bunun yanında kömür fiyatı Eylül ayında yıllık enflasyonun iki katına yakın artması, kışın zor geçeğini gösteriyor. Kömür fiyatı yüzde 33, odun fiyatı yüzde 16,76 arttı. Yumurta da her ay artış devam ediyor.

 

Emeklilerimizin tenceresinin kaynaması için seyyanen zam yapılmalı. 

 

Emekli aylıklarına iyileştirme yapılmazsa, zor bir kış kapıda.

 

 

EYLÜL 2021 TÜFE ARTIŞINA GÖRE ENFLASYON ORANLARI

 

(%)

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

1,25

İKİ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

2,39

ÜÇ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

(Temmuz, Ağustos, Eylül)

4.23

DÖRT AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

6,26

BEŞ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

7.20

ALTI AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

9.00

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

19.58

Kaynak: TÜİK

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşlanan nüfus için sosyal koruma ve uzun süreli bakıma dair bilincin çoğalması amacıyla 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ilan edilmiştir.

Dünya nüfusu her geçen gün yaşlanmaktadır. Alınan önlemlerin yetersizliğinden dolayı da yaşlı bakımı evrensel bir sorun oluşturmaktadır. Dünya üzerinde yaşlı insanlara uzun süreli bakım sağlayan sayılı ülke vardır. Danimarka, vatandaşlarının uzun süreli bakıma tam yasal erişiminin olduğu dünyadaki çok az ülkeden bir tanesidir.

Gelişmekte olan ülkelerde, uzun süreli bakım hizmetleri şu anda yok denecek kadar azdır. Bugün her 20 kişiden 1'i 70 yaşındadır. Dünya’da 70 yaşın üzerindeki insan sayısının da 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 10'una yükselmesi bekleniyor. Sosyal koruma; yaşlıların refahını, onurunu ve haklarını sağlamanın yanı sıra ailelerini de desteklemenin anahtarıdır. Emekli maaşlarına ek olarak, yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli ve uzun süreli bakıma daha iyi erişimin sağlanması gerekmektedir.

Bugün alınacak önemlerle, 2030 yılına kadar, uzun süreli bakım sektörü dünyada 30 milyona yakın ek iş yaratılabilir. Ülkeler mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlardan kaçamazlar ancak bu zorlukları fırsata çevirebilirler.

 

 Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı ile bazı önemli ilaçların geri ödeme listesinden çıkarılmasını, eşdeğer ilaç farkının vatandaştan daha fazla ödenmesini öngören yüzde 10 bandının yüzde 5’e düşürülmesini ve bazı ilaçların tek kutu ile sınırlandırmasını kabul edilemez olduğunu belirterek, başta emeklilerimiz olmak üzere halkın sağlığını tehdit edecek olan bu değişikliğin geri çekilmesini istedi.

Halkın genellikle kullandığı ve doktorların reçetelendirdiği 52 ilacın SGK tarafından karşılanmaması, ödeme gücü giderek zayıflayan emeklilerimizin aylıklarından önemli kesintilere neden olacağını belirten Kurnaz, 15 Ekim 2021 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak bu karar yeniden değerlendirilmeli ve geçim zorluğu yaşayan geniş kitlelerin üzerine yeni yük gelmemesi için bu yanlıştan dönülmeli uyarısında bulundu.

 

SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nda sosyal kesimlerin temsil edilmemesinin önemli bir eksiklik olduğunu belirten Kurnaz, “tek taraflı karar ile halkın sağlığı üzerinden tasarruf yapılmasının sosyal devlet uygulamalarıyla bağdaşmadığını ve sağlık hakkının anayasada güvence altına alındığına dikkat çekerek, bu yanlıştan kısa sürede dönülmelidir” dedi.

 

 

 

TÜİK tarafından 2021 Ağustos tüketici fiyat artışı, %1,12 açıklanmıştır.  Emeklilerimizi ilgilendiren son iki ayda (Temmuz/Ağustos) tüfe artışı, % 2,94 olmuştur.

Ağustos ayında en yüksek artışın % 3,18 ile gıda maddelerinde görülmüştür. Mutfak ve konut harcamalarındaki giderler, emeklinin bütçesini sarsmaya devam ediyor. Emeklilerimizin en büyük giderini oluşturan gıda maddelerinde yıllık artışın % 29’a yükselmesi, emekli aylıklarına yapılan zamların yetersiz kaldığının da bir göstergesidir.

415 madde üzerinden yapılan genel enflasyon hesaplamasıyla tüfe oranları küçültülmekte ve emeklilerimiz yoksullaştırılmaktadır. Emekli aylıklarına tüfe oranlarına göre yapılan zamların koruyucu hiçbir özelliği kalmamıştır. Yüzdeli zamlar, emekli aylıkları düşük olan emeklilerimize getirisi de çok sınırlı kaldığından, SEYYANEN zamların yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu gerçeği Hükümet görmeli ve emekli aylıklarında iyileştirmelere gitmelidir.  

Enflasyon, alım gücünü düşürdüğü gibi, faiz ve para politikaları üzerinde baskı oluşturmakta, işsizlik ve yoksulluk ile mücadelede en büyük engel olmaktadır.

 

 

 

AĞUSTOS 2021 TÜFE ARTIŞINA GÖRE ENFLASYON ORANLARI

 

(%)

 

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

1,12

 

İKİ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

2,94

 

ÜÇ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

4.94

 

DÖRT AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

5.88

 

BEŞ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

7.65

 

ALTI AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

8.81

 

BİR ÖNCEKİ YILIN ARALIK AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

11.65

 

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

19.25

Kaynak: TÜİK

             

  • Sigorta Başlangıcına Göre Yaş Koşulunun Belirlenmesi

Emekli aylığına hak kazanmada yaş koşulu ile ilgili karışıklığa neden olan yorumlar yapılmaktadır. İş Kanunu’na tabi (SSK) ilk defa sigortalı çalışan bir kişinin emekli aylığına hak kazanmasında 18 yaşa bakılmaksızın, ilk işe giriş tarihine göre yaş koşulu belirlenmektedir.

Örnek: 10.1.1965 doğum tarihli kadın sigortalı 16 yaşında iken 5.3.1991 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başlamıştır. Sigortalının 506 sayılı Kanunun geçici 81. maddesinin (B) bendine göre aylığa hak kazanma koşulları 18 yaş uygulamasına bakılmaksızın 5.3.1991 tarihli girişine göre 20 yıl, 47 yaş, 5450 gün olarak tespit edilmiştir. Sigortalı tahsis talebinde bulunduğu zaman bu şartlardan 20 yıllık sigortalılık süresi şartının yerine gelip gelmediğinin tespitinde sigortalının 18 yaşını doldurduğu tarih esas alınmaktadır.

Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’da yaşın belirlenmesinde, 18 yaşın dolduğu tarih esas alınmaktadır.

  • Yaş Düzeltmelerinde Ayrıntıya Dikkat Edilmeli!

5510 sayılı Kanuna veya bu Kanunla yürürlükten kaldırılmış kanunlara (1479, 2926, 506, 5434 S.K. vb.) tâbi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önceki yaş düzeltmeleri, SGK tarafından kabul edilmektedir. Staj dönemlerinde yalnızca genel sağlık sigortası primi ödenen sigortalıların yaş düzeltmeleri SGK tarafından dikkate alınmaktadır.

Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ilişkin yaş ile ilgili hükümlerin uygulanmasında, sigortalıların ve hak sahibi çocuklarının, mülga mevzuatlar da dahil olmak üzere ilk defa malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi olduğu tarihte, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri esas alınır.

İş kazası, meslek hastalığı, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarından gelir ve aylık tahsisleri ile sermaye değerinin hesabında, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığının hekim raporuyla ilk defa tespit edildiği veya sigortalıların bu Kanuna ve bu Kanunla yürürlükten kaldırılmış kanunlara tâbi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonraki yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz.

SGK mevzuatı açısından yaş düzeltme işlemi, hem yaş büyütmeyi, hem yaş küçültmeyi ifade etmektedir. 

TÜED Araştırma Müdürlüğü

 

Zamlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şube Başkanı ve Genel Merkez Mali Sekreteri Ömer Kurnaz, memur emeklileri toplu sözleşmeyle belirlenen zamlardan yararlanırken, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin altı aylık tüfe oranı dışında herhangi bir artışın olmaması,  emekliler arasında ayrım yapıldığını ve eşitliğin korunamadığını söyledi.

Emekli zamlarında ayrıma son verilmesi için SSK ve BAĞ-KUR emeklilerin de toplu sözleşme kapsamına alınması isteyen Kurnaz, emeklilerimizin büyük çoğunluğunun aylıklarına tüfe artışlarına göre zam yapılarak üvey evlat durumuna düşmesinden üzüntü duyduklarını belirtti.

Kurnaz, yüzdeli zamların emeklilerimizi korumadığını ve bunun en çarpıcı örneğinin de emeklilere ödenen en az aylık ödemesi olan 1.500 TL’nin 16 aydır sabit kaldığını ve günümüzde bir değerinin olmadığına dikkat çekerek, aylıkları yetersiz kalan emeklilerimize SEYYANAN ZAM yapılmasını ve taban aylığın asgari ücretle eşitlenmesini istedi. 

 

KAMU İŞÇİLERİNİN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

2021 ve 2022 dönemine kapsayan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin ile TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in imzaladığı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Protokolü çerçevesinde yapılan anlaşmaya göre, taban ücret 4.100 TL’ye yükseltilmiş ve iyileştirme sonrasında 2021 yılı birinci 6 ay yüzde 12, ikinci altı ay için yüzde 5 ve enflasyon farkı, 2022 yılı birinci ve ikinci altı ay yüzde 5 ve enflasyon farkı yansıtılacak şekilde düzenleme yapılmıştır.

Taşeron kapsamında kadroya geçen işçilerimizin ikramiyeleri birinci yıl için 30, ikinci yıl için 40 gün olarak belirlenmiştir. Sosyal yardımlar 275 liradan 350 liraya yükseltilmiştir.

 

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNİN TOPLU SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde anlaşmada sağlandı.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığını açıkladı. Toplu Sözleşme Tazminatı 135 TL’den 400 TL’ye yükseltilmiş ve bu uygulamadan yüzde bir üyeyi temsil eden Konfederasyona üye memurlar yararlanmaktadır. 

Sözleşmeli çalışanlar için 3+1 kuralı benimsenmiş ve yerel yönetimlerde çalışanların üç yıl sonunda kadroya geçmeleri, bir yıl tayin istemeden aynı yerde çalışmaları ve sonrasında tayin hakkını öngören prensip anlaşmasına varılmış, yasal düzenlemenin yapılacağı öngörülmüştür.

 

Sendika Üyesi Evli ve 1 Çocuklu Memur Maaşları (TL)

 

2021

2. Altı Ay

2022

1.  Altı Ay)

2022

1.  Altı Ay)

2023

1.  Altı Ay)

2023

2.  Altı Ay)

Hizmetli (15/1)

4.348

4565

4.885

5.276

5.592

Öğretmen ( 1/4)

5.800

6.090

6.516

7.037

7.460

Mühendis (2/1)

8.575

9.003

9.634

10.404

11.029

Toplu Sözleşme İkramiyesi

44

133

142

153

163

 

Not: Ücret zamlarına ilişkin enflasyon farkı oluşması durumunda, maaşlarda artış yapılacaktır.

Brüt aylığı 5000 TL olan memur 25, 6000 TL olan memur 30 TL, 10.000 50 TL sendika aidatı ödemektedir.