Haberler

Haberler (56)

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart 2022 TÜFE oranını yüzde 5,46 olarak açıkladı. Petrol ürünleri, elektrik ve doğalgaz fiyatları ile gıda maddelerinde görülen yüksek fiyat artışların TÜİK’in enflasyonun hesabında düşük belirlenmesi, emekli aylıklarına yapılan zamları da küçülten bir etki gösterdiğinden, enflasyona endeksli zam sistemi emeklilerimizi koruyan hiçbir özelliğinin kalmadığı net bir şekilde görülmektedir. 

Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şubesi, mevcut emekli zam sisteminin değiştirilmesini ve bilimsel ve emekli aylıklarını iyileştirecek yeni bir artış sisteminin getirilmesini talep etmektedir. Açlık ve yoksulluk sınırlarının dikkate alınarak emekli aylıklarına ek zam yapılmalı ve emeklilerimizin mağduriyetine çözüm getirilmelidir.

Emekliler, çarşı-pazardaki yüksek fiyat artışları karşısında şaşkınlık yaşamaktadır. Sosyal güvenlik sistemimizin aylık hesaplama yöntemi, emekli aylıklarını küçülten bir etki yaptığından, aylık bağlama oranı yeniden belirlenmeli ve asgari emekli aylığı asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir.

Emeklinin ve çalışanların ücretlerinin belirlenmesinde yetkili olan Türkiye İstatistik Kurumu, emekli aylıklarının erimesinde de tek sorumlu olmaktadır.

TÜKETİCİ FİYAT ARTIŞLARI MART 2022

ENFLASYON ARTIŞ YÜZDESİ
Bir önceki aya göre değişim oranı 5,46
İki önceki aya göre değişim oranı 10,54
Üç önceki aya göre değişim oranı (Ocak-Şubat-Mart) 22,81
Dört önceki aya göre değişim oranı 39,48
Beş önceki aya göre değişim oranı 44,38
Altı ay öncesine göre değişim oranı 47,84
Yıllık TÜFE artışı (Mart 2022/Mart 2021) 61,14

Kaynak: TÜİK

Çanakkale Zaferi'nin 107. yılında, Cumhuriyet'in ayak seslerinin duyulduğu topraklarda büyük bir kahramanlık destanı yazan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, canlarını feda eden Kahramanlarımıza, hayatlarından çok büyük fedakarlık eden Gazilerimize minnet duyuyoruz.

Bu bakış açısıyla, 107. yılını andığımız kutlu zaferimizi yüreklerimizde hissediyor ve Bir Yanımız Hep Çanakkale diyoruz. Bizler, bu vatanın birer ferdi olarak tüm mücadelemizi Kahramanlarımıza layık olmak amacıyla yürütmeye devam edeceğiz.

Çanakkale Zaferi'nin 107. yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, 8 Mart Kadınlar Gününü kutlayan bir mesaj yayınladı. Kadınlara hak ettikleri değerin tam olarak verilmediğini belirten Kurnaz, mesajında şunları söyledi:

“Kadınlar Günü ilk kez 1857’de ABD’de, bir tekstil fabrikasında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasıyla başlamıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların, cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanan sorunlarının; bu sorunları çözme doğrultusunda on yıllardır atılan adımların anıldığı ve halen yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin dile getirildiği özel bir gündür. 8 Mart, ezilen ve hor görülen kadınların 165 yıl önce ağır çalışma koşullarına karşı başlattıkları mücadelenin bir armağanıdır. 

Mustafa Kemal Atatürk, kadını zayıf ve ikinci sınıf sayan çağdışı anlayışa karşı çıkmış, Türk Kadını birçok Avrupalı kadından önce seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur. Fakat Türkiye, bu hedefe ulaşmada üzerine düşen görevi tam olarak yerine getiremedi.

Kadınların maruz kaldıkları fiziksel/psikolojik şiddet en öncelikli sorunumuzdur. Kadınların eğitime ve istihdama katılım oranları düşük kalmıştır.

8 Mart, kadınların iş hayatındaki çalışma koşullarının düzeltilmesi, adalet ve eşitlik ilkesine dayalı politikaların izlenmesinin vurgulandığı bir gündür. 8 Mart, emek ve özgürlüğün simgesi olan özel bir gündür.

Türkiye Emekliler Derneği olarak, 1970 yılında çıktığımız bu yolda tek rotamız emekli yaşamı olmuştur. Sürdürülebilir bir emeklilik hayatı için, evrensel insan hakları temelleri üzerinde kurulmuş adil bir iş ve sosyal güvenlik hayatının sağlanması gerektiğini savunuyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun.

 

Ömer Kurnaz

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri

Tarsus Şube Başkanı

 

Şubat ayı TÜFE artışı yüzde 4,81 0alarak açıklandı. 2022 yılının iki aylık tüfe artışı ise yüzde 16,45 oldu.

Emeklilere yapılan zammın iki ayda geri alınması karşısında emeklilerimizin korumasız kaldığını belirten Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon ile çarşı-pazar fiyatları arasında “uçurum” olduğundan, emeklinin alım gücünün TÜİK oranlarıyla korunmadığına dikkat çekerek, 2000 sonrası emeklilerimizin intibakı ile birlikte ısrarla seyyanen zam yapılmasını istedi.

Hükümetin bu gerçeği görmesini ve emeklilerimize destek olmasını talep eden Kurnaz, yüksek enflasyon karşısında gelir ve aylıkları yetersiz kalan emeklerimize, en kısa sürede ek iyileştirme yapılması gerektiğini söyledi.

Sosyal devletin ve sosyal güvenlik sistemimizin emeklilerimize daha fazla destek olması gerektiğini belirten Kurnaz, 2022 Şubat Ayı TÜFE artışına ilişkin şunları söyledi:

“Enflasyon, gelir dağılımını bozan ve yoksulluğu artıran bir etki yapmaktadır. Her şeyden önce, enflasyonla mücadelede üretim maliyetleri düşürülerek mücadele edilmelidir. Tüketici fiyat artışları yıllık bazda yüzde 54,44; üretici fiyat artışları üç haneli rakama çıkmış ve yüzde 105,01 olarak açıklanmıştır. Hükümetin hedefi olan yatırım, üretim ve istihdam politikaları çok değerlidir. Kendi insanımız üretim ve istihdamda yer almalıdır. İthalat ile enflasyonla mücadele edilemeyeceğinden, kendi kendini besleyen bir ülke olmamızın değeri bilinmeli ve tarıma daha fazla destek verilmelidir.

Uzun yıllar çalışan ve emekli olan insanlarımıza insanca yaşamaya yetecek bir aylık ödenmelidir. Emeklilerimiz arasında oluşan aylık eşitsizliklerine intibak yapılarak çözüm getirilmelidir”  

2022 ŞUBAT TÜFE ARTIŞI

ORAN (%)

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE DEĞİŞİM ORANI  (ŞUBAT 2022)

 4,81

İKİ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

16,45

ÜÇ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

32,25

DÖRT AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

36,90

BEŞ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

40,18

ALTI AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

41,93

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

54,44

 

    KAYNAK: TÜİK            

 

 

ÖMER KURNAZ: EMEKLİLER DE MÜJDE BEKLİYOR

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yeni yıl nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında, dünyanın ve Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini ve en büyük fedakârlığı emeklilerimizin gösterdiğini belirterek; “Emekli aylıkları hesaplanma sistemi nedeniyle, 2000 sonrasında emekli aylıkları düşük kalmıştır. 2021 yılında yaşanan yüksek fiyat artışları karşısında emeklilerin geçim koşulları zorlaşmış; mutfak harcamaları ve konut giderleri ödenemez bir duruma gelmiştir. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 artışla, çalışanların ücretlerinde önemli iyileştirmeler yapılmıştır. Benzer düzenlemelerin, emekli aylıkları için de yapılması, emeklilerimizi bu zorlu süreçte rahatlatacaktır. Emekli zamları belirlenirken, yüksek olan gruplara yüzdeli, emekli aylıkları açlık sınırının altında kalanlara ise, seyyanen zam yapılmalıdır” dedi.

Kurnaz mesajında, emeklilerimizin ve milletimizin 2022 yılının sağlık ve huzur içinde geçmesini temenni ederek, şu görüşlere yer verdi.

“Emekli aylıklarındaki kayıp karşısında en az aylık ödemesi adı altında bir uygulama getirilmiş olunmasına rağmen, tam bir çözüm olmamıştır. Bu nedenle, gerçekçi bir taban emekli aylık bağlama oranı belirlenmelidir. Yüzde 35 alt sınır emekli aylığı bağlama oranı çok yetersiz kaldığından, en az yüzde 70 olmalıdır.

İntibak, öncelikli talebimizdir. 6283 sayılı Kanunla, 2000 öncesi emeklilerin intibakı 2013 yılından itibaren yapılmış ve intibak farkları emekli aylıklarına ilave edilmiştir. Eşitliğin sağlanması için 2000 sonrası emeklilerin de intibakı yapılmalıdır. İntibak bir zam değil, aynı prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı eşit emeklilerin aylıklarının eşitlenmesidir.

Harcamalarda yüzde 8-18 arasında KDV ödeniyor. 2022 itibariyle çalışanların asgari geçim indirimi kaldırıldı ve asgari ücretten vergi alınmaması çok yerinde bir karardır. Emeklilerimiz için de vergi muafiyeti olan yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme oranları, yüzde 10 olmalıdır.

Emeklilerimiz çalıştıkları yıllarda yüzde 12 genel sağlık sigortası primi ödemiştir. Sağlık hizmeti alan emeklilerimiz için bir ekonomik yük olan katkı payları kaldırılmalıdır.”

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yüksek enflasyon karşısında emeklilerimize yüzdeli zam yerine, seyyanen zammın yapılmasını talep eden basın açıklaması yaptı. Kurnaz, emekli aylıklarının yüzde 90’nın 1.500-2.500 TL arasında olduğunu belirterek, yüzdeli zam düşük kalacağından seyyanen zam yapılmasını istedi.

Asgari ücretle, asgari emekli aylıkların eşitlenmesinin bir beklentiye dönüştüğünü belirten Kurnaz, TÜFE hesaplamasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu.

“TÜİK, açıkladığı verilerle gerçeklikten uzak kalmış ve piyasa koşullarıyla bağdaşmayan oranlar açıklamıştır. Aylık %3.51, yıllık %21.31 olarak açıklanan enflasyon, emeklimize yapılacak olan zamları küçültmektedir. Sosyal güvenlik, yoksullukla mücadele de en temel araç olmasına rağmen, emekli aylıklarının giderek alım gücü azalmaktadır.

TÜİK’in enflasyon verilerini ele aldığı kalemlerdeki ve hesaplama metotlarında yaptığı değişikliklerle, enflasyon verileri gerçeklikten uzak kalmıştır. TÜİK, kendi verileriyle çarşı-Pazar verilerini kıyasladığında, TÜFE oranlarının güven vermediği net bir şekilde görülecektir. Doğru enflasyon için emeklinin mutfak harcamalarına, yakıt, elektrik, su ve kira giderlerine bakıldığında, açıklanan enflasyon rakamının güven vermediği net bir şekilde görülecektir. Vatandaşlarımızın çoğunlukla tükettiği ürünlerden oluşturulacak ana grup ve madde listesinin oluşturulması ve bu liste ile enflasyon araştırılmasının yapılmasını talep ediyoruz.”

 

 

KASIM 2021 TÜFE ARTIŞI ARTIŞLARI

 

ORAN (%)

 

KASIM AYI  TÜFE ORANI

 

3,51

 

İKİ AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ORANI

 

5,99

 

ÜÇ AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ARTIŞ ORANI

 

7,32

 

DÖRT AY ÖNCESİNE GÖRE  TÜFE ARTIŞ ORANI

 

8,52

 

BEŞ AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ARTIŞ ORANI

 

10,48

 

ALTI AY ÖNCESİNE GÖRE TÜFE ARTIŞ ORANI

 

12,62

 

BİR ÖNCEKİ YILIN ARALIK AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

19,82

 

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

21,31

 

ON İKİ AYLIK ORTALAMALARA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

17,71

TÜİK, açıklamış olduğu ekim ayı enflasyon oranlarıyla ihtiyaç duyulan güveni yine sağlayamadı. Sağlanamayan bu güven ortamı, başta emekliler olmak üzere toplumun her kesiminin üzerine büyük bir yük olarak yüklenmektedir. Ortaya çıkan bu durumla birlikte düşürülen faizler ve dövizin sert tepkisi başta mutfak olmak üzere, ulaşım, sağlık, giyim, ısınma kalemlerinde de ciddi artışların yaşanmasına yol açmaktadır.

Son günlerde elektrik, doğalgaz ve yakıtlara gelen zamlardan sonra, enflasyon oranlarının önümüzdeki aylarda artışına devam edeceği açıkça görülebilmektedir. Kış aylarının çetin geçeceği bu dönemde, emeklilerimiz için çeşitli adımların atılması kaçınılmaz olmuştur.

Türkiye Emekliler Derneği olarak, yüzdeli artışlar nedeniyle enflasyona yenik düşen emekli maaşlarının, daha adil bir düzeye getirilmesi amacıyla;

  • SEYYANEN zamların yapılmasını,
  • Yakacak yardımlarının yapılması,
  • Emekli gıda destek paketinin hayata geçirilmesi,

gibi çeşitli destek uygulamalarının emeklilerimiz için hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

 

Kaynak: TUİK

 

 

 

 

 

TÜİK tarafından 2021 Eylül ayı tüketici fiyat artışı, %1,25 olarak açıklanmıştır.  Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık tüfe artışı %19,58’e yükselmiştir. Üç aylık (Temmuz-Ağustos-Eylül) TÜFE artışı ise, yüzde 4,23 olarak hesaplandı.

 

Aylık düşüş gösteren tek ana grup %0,16 ile giyim ve ayakkabı oldu. 2021 yılı Eylül ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, %5,15 ile eğitim, %3,33 ile ev eşyası ve %2,34 ile konut oldu.

 

Tarım ülkesi olan ülkemizde sebze fiyatlarında yükseliş devam etti. Bunun yanında kömür fiyatı Eylül ayında yıllık enflasyonun iki katına yakın artması, kışın zor geçeğini gösteriyor. Kömür fiyatı yüzde 33, odun fiyatı yüzde 16,76 arttı. Yumurta da her ay artış devam ediyor.

 

Emeklilerimizin tenceresinin kaynaması için seyyanen zam yapılmalı. 

 

Emekli aylıklarına iyileştirme yapılmazsa, zor bir kış kapıda.

 

 

EYLÜL 2021 TÜFE ARTIŞINA GÖRE ENFLASYON ORANLARI

 

(%)

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

 

1,25

İKİ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

2,39

ÜÇ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

(Temmuz, Ağustos, Eylül)

4.23

DÖRT AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

6,26

BEŞ AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

7.20

ALTI AY ÖNCESİNE GÖRE DEĞİŞİM ORANI

9.00

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE DEĞİŞİM ORANI

19.58

Kaynak: TÜİK

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşlanan nüfus için sosyal koruma ve uzun süreli bakıma dair bilincin çoğalması amacıyla 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ilan edilmiştir.

Dünya nüfusu her geçen gün yaşlanmaktadır. Alınan önlemlerin yetersizliğinden dolayı da yaşlı bakımı evrensel bir sorun oluşturmaktadır. Dünya üzerinde yaşlı insanlara uzun süreli bakım sağlayan sayılı ülke vardır. Danimarka, vatandaşlarının uzun süreli bakıma tam yasal erişiminin olduğu dünyadaki çok az ülkeden bir tanesidir.

Gelişmekte olan ülkelerde, uzun süreli bakım hizmetleri şu anda yok denecek kadar azdır. Bugün her 20 kişiden 1'i 70 yaşındadır. Dünya’da 70 yaşın üzerindeki insan sayısının da 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 10'una yükselmesi bekleniyor. Sosyal koruma; yaşlıların refahını, onurunu ve haklarını sağlamanın yanı sıra ailelerini de desteklemenin anahtarıdır. Emekli maaşlarına ek olarak, yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli ve uzun süreli bakıma daha iyi erişimin sağlanması gerekmektedir.

Bugün alınacak önemlerle, 2030 yılına kadar, uzun süreli bakım sektörü dünyada 30 milyona yakın ek iş yaratılabilir. Ülkeler mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlardan kaçamazlar ancak bu zorlukları fırsata çevirebilirler.

 

 Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı ile bazı önemli ilaçların geri ödeme listesinden çıkarılmasını, eşdeğer ilaç farkının vatandaştan daha fazla ödenmesini öngören yüzde 10 bandının yüzde 5’e düşürülmesini ve bazı ilaçların tek kutu ile sınırlandırmasını kabul edilemez olduğunu belirterek, başta emeklilerimiz olmak üzere halkın sağlığını tehdit edecek olan bu değişikliğin geri çekilmesini istedi.

Halkın genellikle kullandığı ve doktorların reçetelendirdiği 52 ilacın SGK tarafından karşılanmaması, ödeme gücü giderek zayıflayan emeklilerimizin aylıklarından önemli kesintilere neden olacağını belirten Kurnaz, 15 Ekim 2021 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak bu karar yeniden değerlendirilmeli ve geçim zorluğu yaşayan geniş kitlelerin üzerine yeni yük gelmemesi için bu yanlıştan dönülmeli uyarısında bulundu.

 

SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nda sosyal kesimlerin temsil edilmemesinin önemli bir eksiklik olduğunu belirten Kurnaz, “tek taraflı karar ile halkın sağlığı üzerinden tasarruf yapılmasının sosyal devlet uygulamalarıyla bağdaşmadığını ve sağlık hakkının anayasada güvence altına alındığına dikkat çekerek, bu yanlıştan kısa sürede dönülmelidir” dedi.