Şube Faaliyetlerimiz

Şube faaliyetlerimizde emekli, dul ve yetimlerimizin sorunları ve talepleri öncelikli hedeflerimiz olmaktadır. Emeklilerimizin derneğimiz çatısı altında toplanması konusunda kurmuş olduğumuz sistem gereği, her konuda derneğimiz adres olarak gösterilmekte ve emeklileri ilgilendiren işlemler derneğimizin yönlendirmesiyle yerine getirilmektedir. Sigorta işlemleri ve sağlık işlemleri ile ilgili talepler konusunda derneğimiz yönlendirici olduğu gibi, sonuçlarda üyelere bildirilmektedir.

Tarsus Şubesi olarak, emekliler için geniş bir kadroyla hizmet sunulmakta ve ekip çalışması ile her türlü dayanışma gösterilmektedir. 19 Mart 2006 tarihinden itibaren güler yüzlü, dürüst ve seri hizmet anlayışı ile Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve personelimiz emeklilerimize en seri şekilde hizmet etmekte ve bunu bir görev saymaktadır. Bu anlayış ile vermekte olduğumuz hizmetlerimiz yoğun bir çalışma temposu içinde aşağıda sıralanan uygulamaları hayata geçirmiş olup, uygulamaları da titizlikle takip etmiştir.

1. 17 Mart 2006 tarihinde görkemli bir açılış ile faaliyete başlayan polikliniğimiz, üyelerimizin ve Tarsus halkının hizmetine sunulmuştur. Polikliniğimizde ücretsiz yapılan tedavilerde her türlü tetkik ve röntgen çekimleri yapılmaktadır. Son üç yılda (2006-2009 ) yaklaşık 132.883 hastanın tedavisi yapılmıştır.

2. Uç polikliniğimizde tahlil olacak kanların hastaneye ulaştırılması sağlanarak, polikliniğimizde görev yapan SGK personelinin yemeği Derneğimiz tarafından getirildiği gibi, nöbetçi güvenlik görevlilerinin gece ve tatil günlerinde yemek ve içekleri de Derneğimiz tarafından karşılanmaktadır.

3. Hastanelerde çekilen ultrason, tomografi ve MR çekimlerinde üyelerimize kolaylık sağlanarak, ilaç raporu çıkarılması konusunda yardımcı olunmaktadır.

4. Hastaneye yatan emeklilerimiz ile ilgilenilmekte, tedavilerine yardımcı olunmaktadır.

5. Derneğimize son üç yılda 2500 yeni üye kaydedilmiş ve üye sayımız 17.500’e yükselmiştir.

6. Bölgemizde faaliyet gösteren yolcu taşıma araçlarından çeşitli indirimler sağlanmış olup, üyelerimiz indirimli tarife üzerinden ulaşımlarını yapmaktadırlar. Buna göre, şehir içi halk otobüslerinde yüzde 30, Yenice Belediye Otobüslerinde yüzde 25, T.O.K. Otobüslerinde yüzde 20 indirim sağlanmıştır.

7. Belediyemizin hizmete sunduğu takart ulaşım kartı ücretinin yüzde 50’si üyelerimize Derneğimiz tarafından karşılanmaktadır.

8. Şehirlerarası yolcu taşımada bir çok otobüs firmasıyla yapılan anlaşma gereği, gidiş-dönüş biletlerinde yüzde 10 indirim sağlanmıştır.

9. Halil Giyim Mağazasında yüzde 15 indirim ile birlikte 6 ay vadeli ödeme imkanı getirilmiştir.

10. Fotoğraf çekimlerinde üyelerimize indirim anlaşması yapılmıştır.

11. Bosch-Siemens-Profili Tarsus Anıt Beyaz Eşya Yetkili Servisi tarafından yapılan her türlü tamirata ait işçilik ücreti emeklilerimizden yüzde 10 indirimli olarak alınmaktadır.

12. Peşinatsız 4 ay taksitle kömür tahsisi sağlanmıştır.

13. Yeni üye olan emeklilerimizin sağlık hizmetlerinin SGK nezdinde yaptırılması için gerekli olan işlemlere yardımcı olunmaktadır.

14. Vefat eden emeklilerin geride kalan varislerine veraset intikal evraklarının doldurularak gerekli kurumlarda kolaylıklar sağlanarak, eş ve çocuklarına gelir bağlanması işlemlerine yardımcı olunmaktadır.

15. Vefat eden emeklilerimizin evraklarının düzenlenmesine yardımcı olunmakta ve cenaze yardımı yapılmaktadır.

16. Emeklilerimizin bilgisayar kayıtlarında yanlış olan ad ve soyadı bilgilerinin değiştirilmesi ile ilgili işlemelere yardımcı olunmaktadır.

17. Derneğimizde emeklilerimizin banka değişiklik talepleri ile ilgili işlemler yapılmaktadır.

18. Emeklilik talebinde bulunacak olanlara her türlü belgeler internet üzerinden sağlanmakta ve müracaatlar ücretsiz olarak verilmektedir.

19. Evlenen kız çocuklarına çeyiz yardımı müracaatları ile ilgili işlemler yapılmaktadır. 

20. 18 yaşını dolduran yetim kız ve erkek çocuklarına gelir bağlanması işlemlerinin yapılması ve sonucunun bildirilmesi konularında yardımcı olunmaktadır.

21. Bankalardan kredi çekme işlemlerinde dosya düzenleme ve kredi işlemlerinde kolaylık sağlanması ile ilgili takipler yapılmaktadır. 

22. Banka işlemlerinde ve ATM’lerden para çekmede zorlanan emeklilerimize yardımcı olunmakta, bankamatik müracaatları veya süre uzatmalarda her türlü işlemlerin yürütülmesi konularında yönlendirmeler yapılmaktadır.

23. Emeklilerimizin maaşlarından kesilen ilaç katkı payları ile bilgiler internet üzerinden incelenerek gerekli olan bilgilendirmeler ve dokümanlar sunulmaktadır.

24. KEY ödemeleri ile ilgili eksiklikler tek tek tespit edilerek 1000’e yakın üyelerimizin itirazları ile ilgili dilekçeleri doldurulmuş ve SGK Mersin Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Dilekçelerin hazırlanması, kırtasiye masrafları derneğimiz tarafından karşılanmıştır.

25. Hasta emeklilerimizin Ankara’daki tedavi ve ameliyat işlemlerinde konaklama ve yol giderlerinde yardımcı olunmaktadır.

26. Üyelerimize, eş ve çocuklarının muhtaç olması durumunda her ay düzenli olarak en az iki adet verdiğimiz tekerlikli sandalye dağıtımımız sürmektedir. Bugüne kadar 59 adet tekerlekli sandalye verilmiş olup, bu hizmet ihtiyaç olması durumunda her ay iki adet sandalye verilmektedir.

27. Emeklilerimizin düğün, nişan, kına ve sünnet kutlamaları ile eğlence gibi düzenlemelerinde dernek toplantı salonumuzda hizmet verilmektedir. 

28. Tarsus’daki sivil toplum örgütlerinin, derneğimiz toplantı salonundan yararlanmaları ile ilgili talepleri geldiğinde, toplantı ve genel kurul yapmaları sağlanmaktadır.

29. Dernek toplantı salonumuzda, emeklilerimizin dinlenmesi, çay içmesi, gazete okuması gibi hizmetler sunulmaktadır.

30. Derneğimizin aylık haber bültenleri Tarsus’un mülki amirlerine, muhtarlarımıza, odalara, dernek kuruluşlarına, esnaflarımıza ve emeklilerimizin sıkça bulunduğu mekanlarda dağıtım yapılarak derneğimiz ile ilgili faaliyetler ve haberler hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmaktadır.

31. Emeklilerimizin kaymakamlık, belediye ve diğer kamu kuruluşlarındaki işlemlerine yardımcı olunmaktadır.

32. Zaman zaman mülki amirlerimiz derneğimize ziyaretlerde bulunarak zor şartlarda geçim mücadelesi veren emeklilerimizin sorunları hakkında bilgi almaktadırlar.

33. Dini ve milli bayramlar arifesinde, işçi emeklisine sahip çıkan bütün bölge belediyelerine, kişi ve kuruluşlara ziyaretler yapılarak olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

34. Başta yazılı ve görsel basınla, Bakanlarımızla, bölge milletvekilleriyle, bütün siyasi partilerle, mülki amirlerimizle, Belediye Başkanı ve çalışanlarıyla, dernek ve meslek kuruluşlarıyla, her türlü kolluk kuvvetleriyle diyaloglar kurularak derneğimizi ve emeklilerimizi onurlandıran ortak çalışmalar yapılmıştır.

35. Şubemiz, her türlü etkinliklere katılarak emeklilerimizin taleplerini ve sorunlarını gündeme getirmiştir. Derneğimiz yetkilileri, radyo ve televizyon programlarının canlı yayınına katılarak emeklilerin yaşadıkları sorunlar dile getirilmiş ve kamuoyu bilgilendirilmiştir.

36. Ata Dersanesi ve Sınav Dergisi Dershanelerinde yapılan anlaşma gereğince, üyelerimizin yakınlarına indirimli ve taksitli eğitim hizmeti sağlanmıştır.