Emeklilerden Alınacak İlave Ücretin % 200'e Yükseltilmesine Tepkiler Artıyor

04 May 2016
1884 defa

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer KUNRAZ, Sağlık Uygulama Tebliği ile belirlenen ve her yıl artırılan katkı paylarını, emeklilerin ödeyemez bir duruma geldiğini belirterek, özellikle emeklilerin sağlık hizmetine erişimini zorlaştırdığına dikkat çekti.

Ömer KURNAZ, 18 Mart 2014 tarihinde yayınlanan salık uygulama tebliğinde  (SUT) yapılan değişikliğe göre, mesai saati dışında üniversite hastanelerinde yardımcı doçent, doçent ve profesöre muayene olma durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödediği bedelin yüzde 200 fazlasını ilave ücret olarak cepten ödenmesinin getirildiğine işaret ederek şu uyarılarda bulundu:

“Emekliler çalışırken yüzde 11 gibi yüksek oranda sağlık primi ödedi. Anayasamız, sağlık hakkının hiçbir şekilde engellenemeyeceğini güvence altına almasına rağmen, her yıl yeni yeni katkı payları ve ilave ücret artışlarına gidilmesi, sağlık hizmetlerini paralı bir yöne götürdü. Bu uygulama, sosyal devlet olma ilkesine de aykırıdır. Her şeyden önce, sağlık güvencesi, sosyal güvenliğinde bir güvencesidir. Emeklilerin katkı payı ve ilave ücret ödeme gücü yoktur. Her şeyden önce, belli bir yaşa gelmiş ve daha çok korunması gereken emeklilerden katkı payı ve ilave ücret alınmamalıdır. 

Ülkeyi yönetenlerin bu durumu yeniden gözden geçirmeli ve Sağlık Uygulama Tebliği yerine kanun hükümleri esas olmalıdır. Tebliğ hükümlerinde yapılan değişiklikler sağlık sunumunu paralı bir yöne götürmektedir. Bu nedenle, sosyal güvenliğin en önemli sigorta kolu olan sağlık hakkı, en etkin bir şekilde soysal devlet anlayışı kapsamında yürütülmelidir.

Öğeyi Oyla
(0 oy)