2014 Yılında Emekliler Adalet Bekliyor

04 May 2016
2397 defa

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer KURNAZ, 2014 yılında emekli aylıklarına yapılacak zammın adil bir şekilde uygulanmasını istedi.

Yeni yıl nedeniyle bir mesaj yayınlayan Ömer KURNAZ, statü farkına bakılmaksızın emeklilere eşit bir şekilde yaklaşılmasını istedi ve memur emeklilerine yapılan seyyanen ortalama 145 lira zammın benzer şekilde işçi ve Bağ-Kur emeklilerinden de esirgenmemesi gerektiğini belirtti.

Yeni yıl mesajında şu görüşlere yer verildi:

Sosyal güvenliksistemimizin norm ve standart birliğinin giderek bozulduğunu görüyoruz. Emekliler arasında eşitsizliklere çözüm getirilmesi beklenirken, memur emeklilerine seyyanen zam, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzdeli zamlar yapılması, emekliler arasındaki farklılıkları artıracaktır.

Sosyal güveniğin adil bir sisteme dönüştürülmesi için bütün emekliler tek çatı altında toplanmalıdır. Prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları eşit olan emeklilerin emekli oldukları yıllara bakılmaksızın eşit aylıklar ödenmelidir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, sosyal güvenlikte tek çatıyı emekliler yönünden getirmediğinden, milyonlarca emekliler bu sistemin değiştirilmesini talep etmektedir.

Açlık ve yoksulluk sınırlarının bilinmesine rağmen, emekli aylıklarında sağlıklı bir alt sınır emekli aylığının olmaması, sosyal güvenliğin koruyucu yönünü zayıflatmıştır. Emekli Sandığı kapsamında taban aylıklar bir sisteme göre yürütülürken, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini yoksulluğa götüren emekli aylıklarında karma bir sistem uygulanmaktadır. Bu bakımdan, gelir ve aylıkların hesaplanması ve artırılmasında sağlıklı ve adil olan bir değişiklik yapılmalıdır.

Emeklilerin büyük çoğunluğunun yeni yıla buruk girmesine neden olacak yüzdeli zamlar yerine, 2014 yılı için memur emeklilerinin emsal alınarak, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de seyyanen zam yapılmalıdır.

Yeni yılın, başta emeklilerimiz olmak üzere herkese hayırlar getirmesini diliyoruz. Ülkemizin bütünlüğü her şeyin üzerinde görülmelidir. Siyaset, demokrasimizin vazgeçilmez bir gerçeği olduğu kadar, ayrışmalardan uzak duran, hizmeti temel alan bir yaklaşım gösterilmeli, bir arada yaşamanın değeri bilinmelidir. Sosyal barış, siyaset ile kurulmalıdır. Toplumu kucaklayan parti yaklaşımlarına daha çok ihtiyaç olduğu bir dönemden geçmekteyiz. Bir arada yaşamanın kıymetini bilmeliyiz ve cumhuriyet değerlerine hep birlikte sahip çıkmalıyız.

Emeklilerimizin yeni yılını kutlar, 2014 yılının ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesi dileriz. Bu vesileyle,  bütün emeklilerimiz Derneğimizin çatısı altında toplanmalı ve güçlerini daha fazla duyurmalıdır.

 

Öğeyi Oyla
(0 oy)