ÖMER KURNAZ: DÖRT AYDA EMEKLİ ZAMLARI ERİDİ

03 Kas 2020
596 defa

Ekim ayı tüfe artışı yüzde 2,13 olarak hesaplanması ile birlikte son dört ayda (Temmuz-Ekim) toplam tüfe artışı yüzde 4,62 olarak açıklandı.

418 madde grubu üzerinden hesaplanan enflasyon hesabı, emeklilerimizi temsil etmede çok yetersiz kalmaktadır. Emeklilerimizin zorunlu harcamaları olan gıda, ısında ve elektrik grubunda görülen yüksek artışların genel enflasyon ile aşağı çekilmesi sonucunda emekli aylıklarına yapılan zamlar küçülmektedir. Türkiye Emekliler Derneği olarak buna itiraz ediyor ve emekli aylıklarına seyyanen zamların yapılmasını talep ediyoruz.

Çarşı-Pazar fiyatlarına göre güvenilirliği tartışmalı olan TÜİK tarafından hesaplanan tüfe artışlarına göre emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamların emeklileri korumadığını dile getiren Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yüzdeli zamların düşük grupta olan emeklilerimizi giderek yoksullaştırmasına çözüm getirilmesini ve emeklilerimize insanca yaşamaya yetecek bir aylığın ödenmesini istedi.

Ekim ayının kışın habercisi olduğunu söyleyen Kurnaz; ısınma, elektrik, giyim ve ayakkabı ile gıda maddelerinde görülen yüksek artışlarla emeklilerimizi zor ayların beklediğine dikkat çekerek, “devletimizin emeklilere daha fazla kaynak ayırması ve sahip çıkması sosyal bir sorumluluk olarak görülmelidir” dedi. 

2020 EKİM AYI TÜFE DEĞERLENDİMESİ 

Ekim ayı tüketici fiyat artışı yüzde 2,13 olarak açıklandı. Temmuz-Ekim döneminde 4 aylık toplam tüfe artışı yüzde 4,62 olarak hesaplandı.

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Ekim ayında azalış gösteren diğer ana grup ise %0,01 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Ekim ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, %6,81 ile giyim ve ayakkabı, %3,03 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve %2,45 ile ev eşyası oldu.

Ekim ayında en yüksek artışlar sırasıyla; kazak ve hırkada yüzde 30, pardösü ve botta yüzde 20 artış olmuştur. Emeklinin en çok harcaması olan gıda maddelerinde de yüksek artışlar yaşanmış; yumurtada 16.74, kuru soğan yüzde 16.24, taze fasulye yüzde 16.05, ayçiçek ve mısırözü yağlarında yüzde 11, patates ve nohut yüzde 10’un üzerinde artış görülmüştür.

Öğeyi Oyla
(0 oy)