ÖMER KURNAZ: YAŞLILARIMIZ EN BÜYÜK DEĞERİMİZ OLARAK GÖRÜLMELİ

30 Eyl 2020
546 defa

1990 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 1 Ekim tarihi “Dünya yaşlılar günü” ilan edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır. Dünya yaşlılar günü nedeniyle kutlama mesajı yayınlayan Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, “yaşlılığı geçmişten geleceğe uzanan bir aydınlık olarak gördüklerini belirterek, devlet ve millet olarak yaşlılarımıza daha çok değer verilmesini söyledi.

Yaşlılarımıza huzur ve mutluluk içinde bir yaşam sağlanması konusunda devletimize ve topluma büyük görevler düştüğünü ifade eden Ömer Kurnaz, “Sosyal güvenliğin en kapsamlı koruyucu bir sistem olduğunu yaşlanıldığında görüyoruz. Bu nedenle, geleceğe güvenle bakmanın sigortası istihdamdan ve  emeklilikten geçmektedir. Her bir insanımız sosyal güvenlik haklarına erişmesi, anayasamızda da güvence altına alınmıştır. Bu yönüyle genel bir değerlendirme yapıldığında, emekli aylıklarının insanca yaşamaya yetecek bir seviyede olması, sosyal devlet politikası olarak görülmelidir” dedi.

Dünya zor bir süreçten geçmektedir. Pandemi döneminde en büyük fedakarlığı yaşlılarımız göstermiştir. Yaşlılarımıza minnet borçluyuz. Bu zorlu süreci millet ve devlet olarak birlikte en az zararla aşacağımıza inanıyoruz. Kurallara uymak, hepimiz için bir sorumluluk olarak görülmeli ve sağlığımızın korunması için çok daha dikkatli olmalıyız.

Yaşlılarımızın sağlığı bu dönemde özel bir öneme sahiptir. Sağlık hakkı, yaşlılık döneminde en büyük ihtiyaç olmaktadır. Yaşlılarımız için özel düzenlemeler yapılmalı ve emeklilerimizden ve yaşlılarımızdan katkı payları alınmamalıdır. Yaşlılarımızın ekonomik ve sosyal haklarla korunması, toplumun mutluluğu olarak görülmelidir.

Sosyal güvencesi olmayan yaşlılarımıza yönelik devlet desteği artarak devam etmelidir. Ekonomik zorlukları en fazla yaşlılarımız yaşıyor. Bu nedenle, aileler ve devlet ortaklaşa yaşlılarımıza sahip çıkmalıdır.

Bizleri bugünlere getiren ve yarınlara hazırlayan yaşlılarımızın gününü kutlarım.

ÖMER KURNAZ

TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ

GENEL MALİ SEKRETERİ VE

TARSUS ŞUBE BAŞKANI

Öğeyi Oyla
(0 oy)